Jak nás krmit

Pár zjednodušených tipů

Podle toho, co se v současnosti ví, je pro lidi prospěšné jíst

1) dostatek zeleniny (tedy mnohem víc, než běžně jíme) a mnohem méně cukru - ať už toho, který si dáváme do kafe, nebo toho "schovaného" - v pečivu, kečupu, sušenkách a jiných dobrotách.

Vlastně by bylo skvělé, kdyby v každém jídle, které si připravujeme, byla nějaká zelenina - ideálně bio a čerstvá nebo nakládaná, ale lepší nebio a vařená/pečená než žádná. Vlákninou se živí prospěšné druhy bakterií - naši Břišani, kteří nám pomáhají v boji proti nemocem. A zároveň se ukazuje, že některé z nich cukr odrazuje od toho, aby se u nás zabydleli. Kdo jí méně vlákniny, kysaných potravin apod. a naopak moc sladkého, může o své pomocníky přijít a tak škodí i sobě.

coli
sladke

2) pestře, tedy střídat různé druhy zeleniny, oříšků, ovoce i masa nebo obilnin. Pestrost v jídle přispívá k pestrosti ve střevech a napomáhá k udržení rovnováhy. Laicky řečeno - dáváme najíst různým breberkám, a proto je menší šance, že některé zdivočí a převezmou vládu - navzájem se hlídají a nenechají se převálcovat. Kdo jí pořád to samé, krmí úzký výběr breberek a to zdraví nesvědčí.

3) tak, aby to každému vyhovovalo "po svém" - Sledujte, co vám prospívá, vnímejte, dělejte pokusy... co je zdravé pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. Proto když vám nedělají dobře rajčata, ale chutná vám okurka, je jasné, jakou zeleninu si vyberete ke svačině. Neláká vás jogurt? Tak možná bude lepší tvaroh? Nebo nakládaná zelenina? Hledejte.

A co s dětmi? A co, když mi vážně žádná zelenina nechutná? Cest je mnoho, nezoufejte.

Další tipy a rady i praktické fígle se dočtete v knížce Břišani nebo naživo při některém ze setkání.

z-knihy-barvy-w