Kdo jsme

Laktobacil

kdojsme

Laktobacily jsou známé tím, že rozkládají laktózu a jiné cukry na kyselinu mléčnou. Jsou běžně přítomné v různých prostředích a obvykle neškodní. také jsou přirozenými obyvateli našich těl.

Rod Laktobacilů je velmi pestrý (a je součástí skupiny Firmicutes). Pro naše zdraví jsou některé střevní druhy Laktobacilů velmi důležité a najdeme je v dostupných probiotických přípravcích. Některé druhy využíváme k přípravě fermentovaných (kvašených) potravin, ale také je známo, že se někteří účastní tvorby zubního kazu.

E. Coli

coli-n

Celým jménem Escherichia coli patří ke střevní mikrofloře teplokrevných živočichů, včetně člověka. Produkuje řadu látek, které brání rozšíření patogenních bakterií (koliciny) a podílí se pravděpodobně i na tvorbě některých vitamínů (např. vitamín K).

E. coli patří k nejlépe prostudovaným mikroorganismům, jelikož je modelovým organismem pro genové a klinické studie - takový pokusný králík. I tato skupina bakterií zahrnuje nebezpečné patogenní druhy, které mohou způsobit např. závažné průjmy. I proto je na cestách do ciziny potřeba omývat důkladně čerstvou zeleninu a ovoce zaručeně čistou vodou.

Prevotella

jakkrmit

Prevotelly jsou tu jako zástupci bakterií, které se v našich střevech podílejí na rozkládání složitých cukrů a vlákniny a svědčí jim strava bohatá na rostlinnou složku.

Jak to ale u bakterií pozorujeme, i v této skupině jsou různé patogeny. Onemocnění způsobená těmito bakteriemi zahrnují např. infekce ran nebo močového a dýchacího ústrojí. A protože Prevotelly různě korelují s chronickými zánětlivými nemocemi, jejich role ve zdraví či nemoci (nejen) střev jsou dále zkoumány.

Bifidobakterie

w-bifi-b

Bifidobakterie jsou pro naše zažívání prospěšné díky svým bohatým dovednostem. Podílejí se na štěpení vlákniny (u dospělých) a jiných složitých cukrů např. v mateřském mléce. Pomáhají udržovat rovnováhu ve střevech a potlačovat patogenní druhy bakterií. Vylepšují také naši střevní bariéru (ten slizký ochranný polštář).

Některé kmeny jsou zařazeny mezi probiotické. Dříve (před šedesáti lety) spadaly všechny Bifidobakterie pod označení Lactobacillus bifidus - možná proto, že je lidé zkoumali v kvašených mléčných produktech spolu s Laktobacily.

Kvasinka

sladkon-n

Kvasinky jsou jednobuněčné houbové mikroorganismy. Netvoří plodnice, jako třeba hříbky, ale množí se zejména dělením buněk a je pro ně charakteristické takzvané pučení.

Kvasinkám "chutná" cukr - dobře ho využijí při dýchání. Tam, kde je hodně cukru a málo kyslíku, dochází ke kvašení. Této schopnosti kvasinek se využívá v potravinářství.

Jsou ale mezi nimi i původci nemocí, jako je např. Candida albicans. Ta je je typickým druhem střevní a ústní mikroflóry. Za normálních okolností u 80 % populace neškodí. Když se však nadmíru přemnoží, způsobuje kandidózu. I pak, kromě léčby, pomáhá omezit sladké.

Firmikut

firm-w

Firmikuti (Firmicutes) tvoří velkou a různorodou skupinu bakterií, převážně v podobě tyčinek nebo koků. Jsou přirozenou součástí našeho těla - na kůži nebo na sliznicích... Těm druhům, které máme ve střevech, hodně chutná tzv. západní strava - tučné, masité - a jsou velmi zdatní v získávání energie z jídla, takže tam, kde vládnou, bývá člověk obézní z přemíry získaných a uskladněných zásob.

I mezi firmikuty jsou i vyloženě patogenní druhy (Clostridium, Listeria, streptokoky...). Na tom je pěkně vidět, jak rozmanitá skupina Frmikuti jsou.

Cukrožrout

Autorka

cukroztout
autorka-w

Cukrožrout záludný (Zacharovorus sophisticus) je smyšlený mikroorganismus. Zastupuje tu všechny bakterie, kterým se díky cukru v našem těle daří. Záludný je proto, že nám dokáže velmi dobře vnutit chuť na sladké, když má sám hlad.

Aby ho člověk vyhladověl, je potřeba vydržet aspoň 30 dní bez sladkých jídel, přidaného cukru nebo přemíry ovoce. Pak zeslábne a už nezapne cukrovou vysílačku.

Jsem grafička/ilustrátorka na volné noze. Původně jsem studovala biologii a pracovala v AV ČR. Věda mě dodnes přitahuje. Více než 5 let se intenzivně zajímám o střevní mikrobiotu a sleduji prokoky současného výzkumu v různých oblastech lidského zdraví. Podle ohlasů tuším, že je o toto téma zájem, tak i proto jsem se do knížky Břišani pustila.

"Breberky" jsem se snažila kreslit tak, aby jejich tvar co nejlépe odpovídal jejich skutečné známé podobě. Výjimkou jsou Cukrožrout a Masožravka.

Text knížky jsem pilovala cca dva roky. Dbala jsem na to, aby vše bylo stále aktuální a odpovídalo znalostem roku 2020 a nic nebylo vytrženo z kontextu. Doporučuji tedy číst pozorně a celé. Informací ovšem přibývá mnoho a svižným tempem, a tak zde na webových stránkách jistě budou přibývat novinky. Přeji hezké chvíle při čtení!